Skialp v Zuberci

Skialp v Zuberci

Záznam z akcie

Tradične sme sa všetci tešili na každoročnú obľúbenú akciu v Zuberci.
Vždy nás tam privíta príjemné ubytovanie, dokonalá cukráreň a hlavne parádne skialpové výlety.
Avšak ako to už túto zimu vyzerá, nie je nám dopriate, poriadne vyvetrať lyže. Kvôli snehovým podmienkam zase zostali doma a my sme boli pripravený na pešiu turistiku.

Po príchode do Zuberca naše kroky smerovali rovno do cukrárne, v ktorej sa avšak práve zhasínalo.
Našťastie naša už známa cukrárka vypočula úpenlivé klopanie a pre naše potešenie predsa len ešte otvorila. Nad pohárikmi hafirovice nakoniec naše rozhodnutie pre zajtrajšiu túru padlo na hrebeň Roháčov. Plán bol vyraziť zavčas rána. Vyviezť sa do Hutnianskeho sedla a po hrebeni zájsť pokiaľ sa bude dať, najlepšie do sedla pod Baníkovom. Ráno všetko vyšlo a tak sme okolo pol 7 vyrážali za dobrej zimy a jemného oparu zo sedla. Svižným tempom sme naberali výšku až sa nám podarilo vyjsť z lesa a pred nami sa rozprestrela prekrásna inverzia a príjemne hrejúce slniečko. Kroky v jemnom 10 centimetrovom poprašku bolo krása robiť a všetky výhľady boli ako balzam na dušu. Pomaly sme sa premotali pomedzi skalné vežičky a po pár výšvihoch sme stanuli na Sivom. Pokochali sme sa výhľadmi, dali si keksa a počkali na už zaostávajúcich členov výpravy. Následne sme chytro zbehli do sedla Pálenica a pokračovali sme smerom na Brestovú. Avšak počas výstupu sa rapídne zmenilo počasie. Zatiahlo sa, začala sa dvíhať hmla a posnežovať. Preto po obede na Brestovej a rozhodnutí niektorých členov zostúpiť pre zlé zdravotné pocity, sme to všetci otočili smerom do doliny. Pre zostup sme si vybrali bočné rebro tiahnuce sa z predvrcholu. V domnení, že nás dovedie k chate Žilinskej univerzity sme najprv strmším snehovým výšvihom klesli na pohodlný trávnatý hrebienok zakončený bludiskom kosodreviny. Po popreskakovaní a prebrodení sa húšťavou sme sa ocitli na lúke s posedom, odkiaľ sme si naivne mysleli, že už bude viesť cesta dodola. Cesta sa však nekonala. Narazili sme na prekrásny polom, ktorý sme si väčšina náramne užívali. Niektorých ale dostal na pokraj zúfalstva. A to ešte netušili aká krásna suťovo-ladová strmá cesta nadol nás čaká. Našťastie nie sme žiadne mekoty a o hodinku sme stáli pri zatvorenej chate, aj keď sme sa sekli o jedno rebro. Vďaka už riadnemu smädu, sme si ale zariadili že aj toto zariadenie kvôli nám otvorili. Dali sme po pive a akurát po nás prišiel aj odvoz na ubytko. Po vydarenom dni sme si dopriali bohatú večeru a zaslúženú cukráreň. Zábava sa nakoniec pretiahla do neskorých nočných hodín.

Nasledujúce ráno bolo pre niektorých členov náramne ťažké. Preto sme nie v plnej zostave vyrazili sa aspoň poprechádzať po hore pod Sivím a obzrieť miestne lezenie v schovaných skalných vežiach za Vápenkov. Po návrate nás čakala už len cesta domov a spomienky na vydarený víkend.

Marek  

Moje fotky sú tu:
http://leteckaposta.cz/648093875


fotky by Tomas
heslo: horoklub (na vsetko co tu je)

Itinerár

Skialp u Jana v Zuberci.

Max 5 ľudí, ale môžu ísť aj ľudia napešo.

Dátum sa môže ešte zmeniť.