Dušičková turistika

Dušičková turistika

Záznam z akcie

Pôvodný plán vyraziť cez sviatky na viac dní niekam do hôr stroskotal, a tak ma veľmi potešil Hajov nápad vyraziť niekam na ferratu. Po nadhodení  tohoto plánu Bimbovi, sme automaticky mali ďalšieho člena posádky. Už nám chýbal posledný ferratista, ktorého sme nakoniec našli v trošku váhajúcom malom Tomášovi. Partia bola poskladaná. Výber samotnej cesty padol po chvíľke hľadania na 420 metrovú ferratu obtiažnosti C/D Hans von haidsteig, ľudovo nazývanú Haidi.
   Aj napriek drobným ranným zmätkom sa nám podarilo luxusne o 8 vyraziť z Bratislavy a pred 10-tou už stáť na parkovisku za dedinkou Prein. Následne nás čakala cca hodinová cesta pod stenu Preinerwand, v ktorej sa nachádza naša vyhliadnutá ferrata. Cesta bola mierne strmá, príjemne sa vlniaca lesom a sem tam nejakým zákazom, ktorým sme už tradične nevenovali pozornosť. Kúsok pod nástupom sme si dokonca mohli všimnúť stádo asi 20 kamzíkov spiacich v suťovisku. Samozrejme sme si ich nikto nevšimli okrem tradične pomaly sa kochajúceho malého Tomáša. Pod nástupom sme nahodili všetok potrebný materiál a po bleskovej inštruktáži sme vyrazili do ferraty. Prvý úsek samotnej ferraty bol kratučký a nenáročný, zahrievací úvod. Nasledovaný druhou, už veselšou pasážou. Ako prvý nás potešil prvý rebrík nasledovaný vzdušnými krokmi na kramľách. Postupne naberajúc výšku sme sa dostali k druhému úseku začínajúc traverzom a  exponovaným rebríkom s ohnutými priečkami ústiacimi do prekrásneho komína, kde už bolo treba aj trošku sa posnažiť. Celý úsek ústil pri pomníku Madony z 1585. Záver celej cestu už bol pomerne ľahký s množstvom pekných výhľadov, pri ktorých sme si užívali každý krok a prázdnotu pod nami. Za chvíľku sme už stáli na vrchole, kde sme čo to pojedli a pokochali sa. Avšak z dôvodu nie práve najteplejšieho počasia sme museli ustúpiť pomaly k chate na pivo. Cesta dole už bola iba rýchlou záležitosťou za celým dňom, vďaka nášmu postupnému zbiehaniu celej značky.
   Celý výlet zanechal nakoniec vynikajúce pocity, či už zo samotnej ferraty, alebo z príjemnej spoločnosti. Cesta domov ubehla tiež bez väčších komplikácii. Aj keď Hajovi sa zjavne domov moc nechcelo, keďže vo Viedni nie a nie trafiť diaľnicu na Slovensko a dva krát sa ukážkovo zamotal do samotného mesta.

Majo  

Itinerár

Ahojte.

Kto ma záujem, plánujem nenáročný prechod Oravskej Magury. Odchod je plánovaný na štvrtok
o 16:00 vlakom. O 7 príchod do Zázrivej a prespanie niekde nad dedinou. V piatok prechod hrebeňa a  v sobotu návrat domou.

Celková vzdialenosť 47 km
Čistý čas chôdze 14 hod
Prevýšenie cca 1900m