Polezenie na Istrii

Polezenie na Istrii

Záznam z akcie

Odjazd
A je to tu, 24.8. cca o druhej hodine ráno sme sa vybrali plní dovolenkovo-lezeckej nálady na cestu do našej dlho plánovanej dovolenkovej destinácie Rovinj. Skupina sa nám na poslednú chvíľu rozrástla o nového člena, Eriku. Cesta prebiehala tradične, búrkovo, ale ani pár búrok nestačí na pokazenie našich optimistických plánov. Ubytovali sme sa okolo jednej v apartmánoch s výhľadom na more, ktoré bolo vzdialené asi 5 minút chôdze.

Nedeľa
Za prvú lezeckú destináciu sme si zvolili skaly vzdialené približne 10min. cesty autom. Bývalý kameňolom ponúka na výber množstvo ciest, v obtiažnostiach, z ktorých sme si aj my vedeli vybrať (4c – 6a). Rozložili sme sa v sektore F, ktorý je vzdialený len kúsok od mora a naša nelezecká časť sa teda mohla ísť kúpať. Lezenie bolo príjemné aj vďaka dobre odisteným cestám, no miestami sme sa kvalitne piekli. Lopaz s nami tento výlet neabsolvoval, nakoľko mal ešte nejaké povinnosti a tak sme ho nechali v pokoji pracovať a samozrejme aj spať. Potešilo nás zistenie, že berlingo je viac ako 5 miestne auto a tak nám na prepravu stačili boahate dve autá. V podvečerných hodinách nás búrka prinútila stretnúť sa na balkóne a spoločnými silami sme sa snažili zachrániť veci, ktoré nám viseli na sušiaku, podaktorí ratovali aj lezky, áno boli to moje lezky, ktoré sa chtiac-nechtiac vykúpali.

Pondelok
Ráno sme sa zhodli na tom, že kapacity kameňolomu sú obrovské a opäť sme teda vyrazili, tento krát v plnej zostave, do jedného zo sektorov, B. Začali sme príjemnými cestami s ľahkými obtiažnostiami na rozlezenie, pri ktorých aj naši „nelezci“ mali možnosť okúsiť čaro lezenia. S postupujúcim časom nám pomaly ale isto mizol tieň z pod nôh a tak sme sa premiestnili do novej časti D, ktorá síce nebola o nič viac v tieni no opäť ponúkala zaujímavé lezenie. Po lezení sme sa zhodli, že najlepšie bude ísť sa okúpať  do mora v blízkosti ubytovania  aby sme sa neprepravovali v mokrých plavkách.

Utorok
Smelé plány o rannom vstávaní nám prekazila búrka, ktorá nás opäť prinútila ratovať veci z balkóna. Na Lopazove nadšenie sa konečne budíček presúva na prijateľnejšiu obednú hodinu, ale myslím že viacerých táto skutočnosť potešila. Deň voľna nám predsa nemôže uškodiť.  Večer nám spríjemnil fakt, že Helga má v stredu narodeniny a tak sme boli prví gratulanti minútku po polnoci, s originálnou „tortou“ v prevedení  „six-pack kozel“ samozrejme nechýbali ani sviečky. Poučení z predchádzajúcich večerov schovávame sušiak do vnútra.

Streda
Ráno vyzeralo sľubne, no ukázalo sa, že dokonale platí „nie je všetko také, ako na prvý pohľad vyzerá“...prišla búrka. Zhodli sme sa, že lezenie pre tento deň nemá zmysel a tak sme si dopriali ďalší oddychový deň. V poobedných hodinách sme sa vybrali k moru, kde si časť z nás poriadne zaplávala a ďalší zvolili program podľa vlastných chutí.

Štvrtok
Po oddychových dňoch vyrážame do našej ďalšej lezeckej destinácie Limskeho kanálu. Po zaparkovaní sme sa vybrali, kráčajúc cestou, k zdolávaniu novej skaly, konkrétne sektora A. Na prvý pohľad vyzerala skala úžasne, no po dôkladnejšej hmatovej analýze, nám bolo jasné že to nebude také jednoduché. Len pár minút zohralo dôležitú úlohu v „bitke o cesty“, ktorých síce bolo dostatok no len zlomok z nich bol „leziteľný“ pre nás a ako sa ukázalo aj pre ďalších lezcov, ktorých sme postretli. V hesle „kto skôr príde, ten skôr melie“ sme sa začali naväzovať a cvakať naše prvé cesty na novej skale. Dostal som skvelý nápad, skúsiť vycvakať cestu, ktorá sa mi pozdávala (opticky), bez toho aby som si pozrel obtiažnosť, no už po chvíľkovom trápení a nezdarenom cvakanutí expresky som poprosil Tomáša M. aby mi pozbieral materiál zo steny, za čo som mu aj patrične vďačný. Pomaly sa začínajú zbiehať oblaky, až si pri jednom (tmavšieho sfarbenia), povieme že už nám lezenia stačilo a zahajujeme ústup. Cestou k autám predávame štafetu kolegom, ktorých sme nie zámerne vyhnali. S dokonalým načasovaním sa k nám rovnako pridáva skupinka našich „pololezcov“, ktorí sa medzičasom vracajú od mora.


naHromaděná fota

Itinerár

Mame 4 miesta v lete na dovolenku do Chorvátka v termíne 24. - 31.8. Rezervovane mame dva apartmány  pri cene 17e za noc (lacnejšie to fakt nešlo). Prvý štyria rozhodnutý že idú, vyhrávajú (Okrem mna, Žaby, Wolker a Veroniky - tých už beriem na vedomie).

apartman1
apartman2

lezecké oblasti:
Limski kanal
divigrad
Rovinj

motivácia