Vybeh na Stuhleck

Vybeh na Stuhleck

Záznam z akcie

        Nedávno prišiel zimný čas, čo v mnohých z nás prebudilo lyžiarske chúťky. Poveternostné podmienky sa pekne vyvíjali už v decembri, čo som sám rád medzi sviatkami využil. Posledné dni boli na sneh bohaté, a tak sme sa rozhodli pre prvý tohtoročný skialp.

        Pôvodne plánovaná víkendovka v Roháčoch nebola možná pre nedostatočnú a nestabilnú snehovú pokrývku, preto padlo rozhodnutie ísť aspoň na otočku na Stuhleck.
Tentoraz nás mierne prekvapuje príjemné počasie, niektorí dokonca živia predstavu na slnečný hrebeň, zľahka sneží a teplota sa hýbe jemne pod nulou. Koberec čerstvo napadnutého snehu a prešliapaná stopa sú garanciou príjemného výstupu, vyberáme si dlhšiu trasu, ktorá obchádza strmé stúpanie v lese. Pauzy máme trochu častejšie, predsalen sme väčšia skupina a Tomáš je na skialpe prvý raz. Navyše, miestami nás brzdia skupiny ďalších slovenských a rakúskych skialpinistov napriek nášmu miernemu tempu, nuž čo už.  Priaznivé snehové podmienky nás ozaj uchvacujú, jeden člen výpravy dokonca fotí, čo na Stuhlecku nebýva zvykom. Škoda, začiatočník Tomáš je ukrátený o pravú miestnu atmosféru.
Blížiac sa k hranici lesa nechávame ostatných skialpinistov za sebou a odbočujeme doľava na menej frekventovanú cestu. Sneženie postupne silnie, ale napriek tomu nás hrebeň víta výhľadom, v diaľke dokonca vidieť cieľovú stanicu výstupu – chatu na vrchole.
Klasickú atmosféru Stuhlecku prináša až výdatné sneženie spojené s vetrom, najmä v okolí chaty, kam dorážame okolo pol druhej. Po zaslúženom občerstvení a prekonaní jazykovej bariéry sa poberáme späť do civilizácie poväčšine po zjazdovke, niektorí si cestou pozreli aj bazén.

        Cesta domov sa nesie v znamení driemot a rozpráv o ďalších plánoch, veru, vydarené podujatie nás naplnilo inšpiráciou.

-hajo-

Itinerár

Z dovodu nestabilnej snehovej pokryvky dame aspon jednodnovku na Stuhlecku.