Predvianočný výstup na Veľký Choč

Predvianočný výstup na Veľký Choč

Záznam z akcie

Pár dní pred Vianocami padla myšlienka ísť na Veľký Choč. Podarilo sa dať dokopy "skalnú" zostavu - Žaba, Bizón, Marek, Hajo, Tomáš - nečakaným spestrením bola účasť Bimba staršieho, napriek všeobecnej vyčerpanosti z posledných dní som si tento výstup nenechal ujsť ani ja.

V zmysle hesla "dospíme vo vlaku" sme okupovali vymiestenkované coupé rýchlika z Bratislavy do Košíc už pred 6 hodinou ráno. Zo spánku nakoniec nebolo viacmenej nič, vrava sa stupňovala nepriamo úmerne zostávajúcemu obsahu pollitrovky pálenky. Ani sme sa nenazdali, 9:30 prestup v Ružomberku, 10:30 konečná Lúčky. Hurá na jeden z najkrajších kopcov na Slovensku.

Predpovede počasia sľubovali polooblačno, bezvetrie, zimu. Prvý pohľad do neba po vystúpení z autobusu nás ešte stále nechával na pochybách. Bude hore svietiť slnko? Dole bolo zatiahnuté a zima celkom slušná.Na začiatok zahrievací kus cesty po zľadovatelej asfaltke, potom už stúpanie zasneženou krajinou. Netrvalo dlho, kým sme dosiahli prvé slnečné lúče - v tej chvíli už bolo jasné, že výhľad bude stáť naozaj za to. Ešte malá zastávka v útulni Žimerová a Choč sa nám ukázal v plnej kráse.Cestou na vrchol sa dobre šmýkalo, tri kroky vred, jeden šmyk naspäť. Počasie a okolité výhľady nám však nedovolili stratiť úsmev z tváre. Na vrchole to platilo dvojnásobne. Napriek tomu, že jemný vietor nás popohnal doluznačky a nedovolil ani výdatnejšiu prestávku na jedlo, ten výhľad sme si naozaj užili."Čelovky máme?", padla otázka na Strednej poľane, počas rýchleho obeda pri pohľade na hodinky. Mali sme, zdanlivo nám teda nič nebránilo pokračovať v ceste do Ružomberka. Po pár metroch prešlapávania hlbšieho snehu sme však zistili, že bude problém stihnúť posledný vlak. Rozhodnutie teda padlo na úhybný manéver rýchleho návratu do Valaskej Dubovej. Po snehu a ľade to z kopca išlo mimoriadne dobre, a tak sme už za pol hodiny sedeli v krčme, čakajúc na autobus.Všetko potom nabralo rýchly spád, bus do Ružomberka, večera v reštaurácii, a top služby vo vlaku naspäť do Bratislavy (neverím, že rýchlik nebol vykúrený aspoň na 30 stupňov - čítaj stratové železnice vedia ako na to!). Po návrate ostal dobrý pocit z nádhernej túry z iného sveta, vrelo odporúčam prezrieť fotogalérie.

Bimbo mladší.


Žaba fotky

Bimbo ml. fotky

Bizón fotky
heslo: bizon
Fotky tam budú nahodené do konca roka potom sa automaticky vymažú. Tak ťahajte čo najskôr...;)

Itinerár

Predvianočný výstup

Ľudkovia, pred sviatkami lásky a hojnosti, by sa patrilo aj trošku vrátiť pohybu našemu teľu.
Preto plánujem predvianočný výstup na Choč. Nezlaknite sa tejto vzdialenej destinácie. Je to jedne z prekrásnych vrchov Slovenska a určite patrí k top 10. Neviem ako to bude s dopravou, ale keby nič iné, o 5:53 ide vlak, v ktorom si prekrásne pospinkáme a o 10 pod nástupom na trasu v Lúčkach. Po absolvovaní celej trasy nám ide 18:33 vlak naspäť do Ba kde sme o 10. Dúfam že sa stretneme v hojnom počte na tomto malebnom kopci a kto tam bude prvý predo mnou, má u mňa pivo :)

Marek