Silvestrovsky skialp vystup na Križnu

Silvestrovsky skialp vystup na Križnu

Záznam z akcie

Čikel verzia:

Tak naveľa naveľa sme sa predsa len niekam vybrali. Ťažko sa diviť pri týchto "pseudozimách", že sa ľuďom na skialp nechce, ale náš športový duch zvíťazil nad nepriazňami snehových podmienok. Stretli sme sa piati v Tureckej, 4 mladí a ja. Prišli sme dvoma autami, oni v jednom a ja sám v druhom, aby som tak dal jasne najavo, kto je #pán. Hneď na prakovisku nám Hajo osvetlil situáciu o hladinách snehu v danej oblasti: na zjazdovkách v Tureckej vraj 7cm a na hrebeni 30cm. Realitu sme mali čoskoro spoznať. Po niekoľkých vystúpaných metroch smerom k zjazdovke sme zistili, že snehu je 0 až 4cm. Defétisticý Majo sa už už chcel otoči so slovami, že na Donovaloch je určite snehu viac. Vzhľadom na podobnú nadmorskú výšku však tiež nie celkom pravdepodobný fakt. Príčinou Majovej nespokojnosti bol asi aj fakt, že všetci sme si dali lyže na ruksak, okrem neho, on bol vybavený "naľahko", to znamená ruksakom bez akejkoľvek možnosti pripnúť si naň väčšiu vec ako bola skrkvaná plechovka od piva.Žaba verzia:
Silvester ako má byť 31.12.2014Čo na Silvestra? "Nedali by sme koncoročný  skialp?",  pýtal sa nás kamarát v telefóne. Rozhodnutie padlo na Krížnu. Podľa telefonátu s ujom na Tureckej sme mali informácie, že dole je 7cm a na hrebeni 30cm snehu. To by malo stačiť na šúchanie tuleňov a už sme dohodli meeting a fičali smerom na Staré hory.

Počasie nám prialo. Od áut sme dali lyže na plece a šli k zjazdovke. Na naše počudovanie sme videli, tak 3cm snehu a teda kamene a trávu na vôkol. Neodradilo nás to a tak sme  šlapali vyššie a hľadali súvislý snehový úsek. Ako tak šliapeme k ďalšiemu a ďalšiemu vleku, lyže dávame na ruksaky chápeme, že dnes si asi nezalyžujeme podľa chuti.

Krásne slniečko sa opiera do našich lyží a my len stúpame vyššie a vyššie po trávnatej zjazdovke. Výhľady a krásne počasie si užívame a o dnešnom výšľape uvažujeme ako o tréningu na ďalšie skialpové vychádzky.  :)
Nad vlekmi, obúvame konečne lyže a hor sa na Krížnu. Cestou sa zdravíme s  ďalšími turistami, vymieňame šatky za koláče a panuje úžasná silvestrovská atmosféra.

Ako prichádzame na vrchol a oproti sa zlyžuváva týpek Krížnu, vravíme si, že nie sme jediný šialenci s nápadom skialpu. Fotíme panorámy, otvárame sľubované sladké prekvapenie : detské šampanské, pripíjame na ďalšiu skialpovú sezónu a blížiaci sa koniec roka. Vrcholovka a už sťahujeme pásy a ide sa na oblúčiky. Užívame si otočky v trochu zľadovateľom teréne,ale sme radi, že nemusíme vláčiť lyže na chrbtoch aspoň chvíľu. A zase sme na zjazdovke a pri zvukoch odskakovania kamienkov spod skĺzníc, dávame lyže na ruksaky a pekne pešo dole.

Pri autách skonštatujeme nie príliš zlú kondíciu po sviatkoch, vyzúvame lyžiarky po celodennej šliapačke hore a už zase fičíme v autách domov za zvuku ohňostrojov a delobuchov sláviť koniec roka a privítať ako sa patrí ten nadchádzajúci.  :)  Nech je tento nový rok plný viac športových aktivít a príjemne strávených chvíľ v príjemných spoločenstvách ľudí.

Itinerár

Tak zajtra hor sa na prvy skialp