Novinky

Devínska 37 2017
Aj tento rok sa môžete tešiť na Devínsku 37. Viac info na tejto stránke.

Novinka v klubovni
Do materiálu sa dokúpil redukčný ventil na plynové bomby. Je ním možné buď zlievať klasické plynové kartuše dokopy, alebo plniť kartuše z 2Kg plynovej bomby.

Devínska 37
Tento rok prvý krát spoluorganizujeme Devínsku 37, čo je turistická akcia, ktorá sa koná ročne už 28 rokov. Rozširujeme tak rady pôvodného organizátora Tatrana Devín, vďaka čomu ju budeme môcť trochu oživiť. Už teraz vieme, že opäť zabezpečíme kontrolné body na peších trasách, mierne sme pretrasovali cyklistické trasy, pripravujeme nové materály...
Akcia sa uskutoční 16.4.2016, podrobnosti sú na tejto stránke alebo na Facebooku.
Oficiálnu pozvánku je možné stiahnuť vo forme pdf TU.
Všetci sú vítaní, tešíme sa na vašu účasť!

Rodová zaujímavosť 2.4.2015

Zaujímavý rozdiel medzi mužmi a ženami pri lezení link

Časopisy 31.3.2015

Od tohoto týždňa sa nachádzajú nové čísla časopisov Horolezec, Everest a Krásy Slovenska

Súťaž o 2%

Ako každý rok, aj teraz vyhlasujem súťaž pri príležitosti zbierania 2%.
Ale tento rok to troška spestríme, nech máte motiváciu. Budú dve kategórie a jedna automatická odmena. Vaše úspechy a stavy mi môžete priebežne hlásiť. Na konci apríla, vyhlásime výhercov.

1. Kategória - Najväčší zozbieraný počet ľudí, ktorý nám poukázali 2%.
2. Kategória - Osoba s najvyššou čiastkou poukázanou z 2% nášmu klubu.

+ automatická odmena pre každého, kto zoženie viacej ako 7 ľudí, ktorý nám poukážu 2%

Zhrnutie členskej schôdze

Predseda predstavil 3 priority na nasledujúci rok:
1. Zabezpečiť stretnutie všetkých členov na letnej chate v príjemnom prostredí a sprievodným
    športovým programom.
2. Výstup na Grossvenediger na konci apríla, buď pred, alebo po kurze skialpinizmu v ľadovcovej
    oblasti (kurz Enciánu 22.-26. apríla).
3. Uskutočnenie letného pochodu v Bulharsku a Macedónsku.

Ďalšie ciele, nápady a plány:
  -Zohnať čo najviac 2% z daní, najúspešnejší člen bude odmenený
  -Pri organizovaní akcie si určiť zastupujúceho organizátora, ktorý uskutoční akciu, ak by pôvodný
   organizátor nemohol, chceme predísť častému rušeniu podujatí
  -Pohnúť sa vpred so stránkou Horoklubu
       *doplniť mapu cesty do klubovne
       *zrobiť tabuľku, kde sa budú zapisovať výpožičky náčinia
  -Vytvoriť na stránke podujatie na zmenu banky, aby sme na to koncom roka nezabudli
       *bola navrhnutá Fio banka (nulové poplatky
       *zmena banky vyžaduje viacerých členov, a tak sa dá pripraviť sprievodný program
  -Doniesť do klubovne vysávač
  -Posielajte nápady na náčinie, materiál a podobne, čo by sa dalo kúpiť z 2%
  -Vytvárať viac akcií
       *nebáť sa napísať námet, nápad, sen o akcii
       *pokojne začať plánovanie aj bez pevného dátumu
       *organizovať viac akcií aj pre menej výkonných – zapojenie nových organizátorov


James-odpoveď
Precital som a posunul dalej.

Ale neda mi reagovat na urcite casti tvojho mailu. V prvom rade ma prekvapuje, ze sa snazis presvedcit potencialnych clenov takymto osocovacim sposobom.
Zaroven my sme mali zaujem svojho casu sa starat o nejaku sklanu lokalitku, ako protisluzbu spolocnosti bez hocijakych narokov na podporu a neviem ake ulavy. Bohu zial v okoli Bratislavi som nenasiel skalky, ktore by uz nemal nejaky oddiel v opatere. O znackovani chodnikov uz ani nehovorim, kedze to je mimo Jamesu.

Samozrejme s tvojim argumentom z urcitej strany suhlasim (komunikacia s ochranarmi, repre a vonkajsia prezentacia). Na strane druhej, pokial viem tiez lezies aj v zahranici, tiez si clenom kazdeho horolezeskeho spolku v krajine v ktorej lezies? A s  touto logikou, tiez karhajme kazdeho zahranicneho lezca, ved nie je fer ze tu lezie a nijak neprispieva. A urcite sa rad prejdes aj na nejakom vylete. Tak dufam, ze si aj clenom KST.

K tomu pristupu. Clenmi naseho oddielu niesu len horolezci, ale aj turisti, cykloturisti a vikendovi sportovci (raz za cas sa zucastnia nejakej nenarocnej akcie). Tychto ludi, ziaden James nezaujima (a je to len chyba a skoda Jamesu). Ty co sa venuju aj lezeniu si samozrejme rozmyslia ci budu v 3 spolkoch aby boli vsetci spokojny alebo v jednom univerzalnom. Myslim ze to je celkom logicke. Je to samozrejme sposobene aj financiami. Mozno ty na to mas, ale my mame tiez vela studentov a aj ty pracujuci radsej pojdu na nejaku akciu, ako budu v dalsom spolku. Ved ratajme spolu, uz tu mame oddiel samotny, OAV, James, KST. Pritom je zaujimave ako odsudzujes vypocitavost, ale tiez sam upozornujes ako s Jemsom mozes usetrit. A aby stretavali rovnaku krvnu skupinu, uz vstupili do oddielu. Zaroven oddiely su tie co z 80% vychovava nasu mladez, kto sa stara zo 70% o skaly a vecsinou su to ludia a vykony ludi z oddielov, kto siri dobre meno slovenskeho horolezectva. Mozno keby James viacej motivoval kluby, situacia by sa zmenila v jeho prospech.

Inak je pekne ako si opisal skoro celu cinnost Jamesu, ale vyjadrujem sa k veciam, ktore sa nas bytostne tykaju. Nechcem sa vyjadrovat k veciam ako casopis a podobne. Kedze to u nas nikto neriesi.

Samozrejme tuto komfrontaciu neberiem ako nejaky osobny boj. Len vysvetlujem nase postavenie k tymto problematikam.
Zaroven dufam ze nase vztahy tymto zostanu neporusene.

Marek

James
Cez týždeň si na nás spomenuli ľudia z Jamesu, že sme kedysi za zaujímali o členstvo s prekvapením, že stále nie sme registrovaný. Stroho som im vysvetlil, že bolo málo záujemcov a väčšina sa rozhodla pre Alpenverein. Na to mi prišla odpoveď, o ktorú sa s vami chcem podeliť. Mám už pripravenú odpoveď, ale keby mal niekto zaujímavý argument, určite ho pošlite.

Ahoj Marek, ak ty a priatelia leziete aj an Slovensku, co je dost pravdepodobne, tak skuste precitat prilohu. Je to samozrejme vec pristupu, ale vyuzivat veci, na ktore sa ostatni jamesaci skladaju v clenskom jednoducho nie je fer.

Maj sa!

Igor

Príloha:
Co sa tyka toho clenstva v SHS JAMES, to vysvetlujem velmi casto. Dost je napisane na webe, ale to prave podobnym ludom nestaci , no a ak su vnimavi a nielen vypocitavi, ako cim menej zaplatit a pritom vyuzivat aj veci, na ktore sa jamesaci skladaju v clenskom, tak to pochopia a asi aj do Jamesu vstupia.

Takze vseobecne Alpenverein, ak sa na to nedivam len ako usetrit, nie je plnohodnotnou nahradou clenstva v Jamese. Alpenverein za nas nevybavuje vynimky s ochranou prirody, aby sa mohlo liezt na skalkach a v Tatrach, neriesi nase navstevne poriadky, aby sme mohli vykonavat co najplnohodnotnejsie nase aktivity, neprispieva na zaistovanie skal ci niektorych ciest a zlanakov vo Vysokych Tatrach. Alpenverein sa nestara o vydavanie Jamesaku ci teraz Horolezca, o sirenie informacii o slovenskom horolezectve, o metodiku a podporu metodickych kurzov, nepodporuje vystavbu lezeckych stien na Slovensku, nestara sa o chaty v Tatrach ani nestavia novu Chatu pod Rysmi, nestara sa o nasu reprezentaciu, ani o nasu mladez, atd., atd. Aj zlavy na tatranskych chatach mame teraz podstatne vyssie ako s preukazom Alpenvereinu.

Samozrejme s preukazom Alpenvereinu mozem vsade na Slovensku liezt, pretoze vynimky vybavujeme pre vsetkych organizovanych horolezcov (mimochodom je to obrovska nekonecna praca a stoji aj dost penazi), s poistenim na Slovensku tiez nemaju clenovia Alpenvereinu problem (ja samozrejme tiez z tohto dovodu kazdy rok Alpenverein platim, lebo podmienky pre poistenie pre milion clenov Alpenvereinu su ine ako pre par tisic jamesakov). Takze kto riesi len tento problem, nemusi byt clenom Jamesu.

Ja ale vzdy zdoraznujem jednu zasadnu vec, ktoru je princip podobnych spolkov ako je JAMES. Ten hlavny dovod nie su bonusy ako zlavy na chatach, v niektorych predajniach, vyhodne poistenie zasahov HZS, zlavy na kurzoch a podobne, to su len veci navyse. Do JAMESu by sa malo vstupovat preto, ze chcem byt v spolocenstve ludi s rovnakym zaujmom, ze chcem prispiet k ochrane spolocnych zaujmov a neratam, kolkokrat musim prespat na chate, aby sa mi clenske vratilo. Takze je to o pristupe, ako som pisal uz na zaciatku.

Dufam, ze par Tvojich priatelov tieto moje slova oslovia a do JAMESu vstupia.


Ďalšia chata
Správa o strhnutí lavínou ďalšej chaty v Taliansku. A u nás je ledva na čom lyžovať :(
link

Zaujímavá novinka
link

Rád by som vás všetkých privítal v novom roku.
Dúfam že bude rovnako bohatý na spoločné zážitky ako ten predchádzajúci a Horoklub bude môcť naďalej úspešne napĺňať svoje poslanie.

Za týmto účelom, ako každý nový rok, nastáva obdobie vyberania členských príspevkov. A tak ako každý rok vás poprosím o 10e na moje číslo účtu 2616478642/1100. Pokiaľ viete o niekom, kto by sa tiež rád pridal, je teraz tá najvhodnejšia doba. Zároveň ak má niekto záujem o Alpenverein, dajte vedieť, budem vybavovať.

Druhá záležitosť sa týka 2%. Tento rok sa nám podarilo zozbierať cca 1700e, ktoré boli využité na nákup materiálu. Takže dúfam že aj tento rok, budete rovnako usilovný a zase sa nám podarí zzbierať celkom peknú čiastku. Tento rok by som rád časť týchto financií použil aj na prispievanie na akcie, keďže materiálu je už celkom dosť. Podrobnosti by sme dohodli na najbližšej členskej schôdzi, preto sa prosím vyjadrite ktorý termín by vám najviac vyhovoval link aby sa nás stretlo čo najviac.

Posledná vec sa týka našej klubovne. Ako sme sa už dohadovali, budeme musieť začiatkom jari spraviť ešte brigádu. Rátajte s tým že to bude záležitosť na celý víkend a bolo by dobré aby nás zase bolo čo najviac. Zároveň keďže dovtedy nebudeme mať ešte peniaze z 2% budeme si musieť potrebný materiál zaobstarať svojpomocne.

nenechajte sa zlákať
link

Nový návštevný poriadok TANAPu?
Žeby sme sa dočkali konečne aj nijakých pozitívnych zmien v tatrách?
link